Unutulan Banka Hesapları!

Unutulan Banka Hesapları! İSMMMO Başkanı Arıkan, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan para tutarının 73 milyon lirayı geçtiğini belirterek, hesap sahiplerini banka mevduatlarını takip etmeleri konusunda uyardı. İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO)...

İSMMMO Başkanı Arıkan, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan para tutarının 73 milyon lirayı geçtiğini belirterek, hesap sahiplerini banka mevduatlarını takip etmeleri konusunda uyardı.

İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, yaptığı yazılı açıklamada, sadece geçen yıl fona devredilen paranın 37 milyon lira olduğunu kaydederek, neredeyse her yıl Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesi kadar tutarın bankalarda unutulduğunu ifade etti.

Zaman aşımına uğrayan hesaplar içinde dövizin de önemli tutara eriştiğini bildiren Arıkan, son 3 yılda yaklaşık 9 milyon dolar ve 7,5 milyon Euro’nun fona devredildiğine, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan toplam tutarın 73 milyon lirayı geçtiğini belirtti.

Arıkan, bu yılki listenin bugün açıklanacağını, hesap sahiplerinin banka mevduatlarını takip etmesi gerektiğini ifade etti.

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayan paraların zaman aşımına tabi olduğuna değinen Arıkan, şunları kaydetti:

“Bu tip hesaplar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, yapılacak ilanı müteakip fona gelir kaydedilmektedir. Oysa bankalar bugün söz konusu kıymetlere ilişkin listeleri kendi internet sitelerinde yayımlayacak. Tüm listeler ise aynı tarihte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF) ilan edilecek. Bunları 30 Nisana kadar görme imkanı var.”

Yahya Arıkan, belirlenen sürede başvurulmaması halinde, yasa gereği zaman aşımına uğramış mevduat, emanet hak ve alacakların TMSF’ye devredileceğini, bankada hesabı bulunan hak sahibi ölmüşse veraset ilamı ve tüm mirasçılarının imzası bulunan üst yazıyla birlikte ilgili şubeye müracaat edilmesi gerektiğini belirtti.

Arıkan, bugün açıklanacak zaman aşımı hesapları tutarlarıyla birlikte fondaki paranın 4 yılda 100 milyon lirayı geçmesinin beklendiğini ifade ederek, bu paranın eğitim, sağlık gibi alanlara aktarılmasını önerdi.

Kaynak: ntvmsnbc

"Unutulan Banka Hesapları!" hakkında 19 Yorum:

 1. SAHİN TAŞATAN diyor ki:

  BENİM DEDEMİN İSMİ ÇIKIYOR NASIL ALACAGIZ PARASINI

 2. Safi Çelik diyor ki:

  Unutulan hesabım varsa bilgi verilmesini rica ederim

 3. ARZU ERTEK diyor ki:

  merhaba.benimde türk ticaret bankasında unutulmuş bir hesabım var.hesap cüzdanımda mevcut.İlgilenmenizi umuyorum.Aksi takdirde hukuki yollarla hakkımı arayacağım.Bilginize

 4. selim diyor ki:

  arkadaşlar bu siteye niye soruyorsunuz ? aşağıdaki linkten bakabilirsiniz

  http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/

 5. polat poyraz diyor ki:

  alacak hesabım varmı

 6. nazım çakır diyor ki:

  unutulan hesabım varmı bakarmsnz, yada nereden bakılıyor bilgilendirin lütfen

 7. murat uysal diyor ki:

  unutulmuş hesabım varmı ilğilenmenizi rica ederim

 8. bekir koçpınar diyor ki:

  unutulan hesabım varda bilgilendirin lütfen

 9. Nazan Urkut diyor ki:

  unutulmuş hesabım varmı

 10. Fatma Doğan diyor ki:

  Unutulmuş hesabım varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 11. ekrem topaldiz diyor ki:

  unutulan hesabım varsa bana bildirirseniz sevinirim

 12. hikmet aydın diyor ki:

  unutulan hesabım varmı bana bildirirmisiniz tşk

 13. cemalettin ekinci diyor ki:

  unutulmuş hesabım varmı

 14. ülfet ekinci diyor ki:

  unutulmuş hesabım varmı

 15. cemalettin ekinci diyor ki:

  unutmuş olduğum hesabım varmı

 16. mehmet dinçer diyor ki:

  unutulan hesabım varmı

 17. HATEM CANTENOR diyor ki:

  Unutulmus hesaplarimin bana bildirilmesini rica ederim
  Saygilarimla
  Cantenor Hatem

 18. cabbar koca diyor ki:

  iyi haberler bekliyorum.

 19. ahmet dayi diyor ki:

  unutulan hesabım varmı

"Unutulan Banka Hesapları!" hakkındaki yorumlar

Yorumu Gönder!
Powered by PROTEK Teknoloji.
css.php