‘Bankaların Kara Listeye Giren İsimleri Silmesi Doğru Değil’

14 Ocak 2011, Cuma 5 Yorum

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, mudilerin karşılıksız çek ve kredi kartı borçları gibi ödemelerine ilişkin bilgilerinin bankaların hafızasından silinmesine karşı çıktı. ‘Sicil affı’yla ilgili yasaya rağmen bankaların bilgileri henüz silmediğine işaret eden Yılmaz, “Mali sistemin sıhhati ve sağlığı açısından bu bilgi son derece önemli. Hayat inişli çıkışlı. Bugün işleri iyi giden, yarın kötüleşebilir.” dedi.

Bankaları Meclis’in çıkardığı sicil affına uyması konusunda uyaran Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “Bu noktada reel sektör özel sektörle beraber yaşamak mecburiyetindedir. Bankacılık sistemi topladığı parayı reel sektöre kullandırmak zorundadır.” demişti. Dün ise Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen ‘Finansal Yönetim Zaviyesinden Türkiye Ekonomisi 2011’ konulu toplantıda konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz, bu kararı ticari hafızalarının silinmesi olarak algılayan bankalara destek niteliğinde açıklamalar yaptı. Meclis, iki kez sicil affına ilişkin yasa getirdi. Karar sonuncu da Merkez Bankası’ndaki kayıtların silindiğini kaydeden Yılmaz, “Yasa bunu emrediyordu. Ama bankalarımızın elindeki kayıtlar olduğu gibi duruyor ve bence durması da gerekir. 1950’li yılların ortasında Türkiye’de pozitif ve negatif nitelikli kredilerle ilgili bir risk merkezi kurulmuş. Bu bilgiler toplandı. Malî sistemin sıhhati ve sağlığı açısından bu bilgi son derece önemli. Hayat inişli, çıkışlı. Bugün işleri iyi giden, yarın kötüleşebilir.

Dolayısıyla sizin yapmanız gereken, bankanızla oturup görüşmeniz. Yapabileceğiniz bir şey var mı? Yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Ben şahsen bu sicillerin bankaların kayıtlarından silinmesini doğru bulmuyorum. Zaten onlar da silmiyorlar. Finansal istikrarın sıhhati ve sağlığı açısından durmasında fayda var.” dedi.

Türkiye’nin başarısında sihirli kelimenin ‘malî disiplin’ olduğunu vurgulayan Durmuş Yılmaz, buna riayet edildiği nispette Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ortamı güçlendireceğini dile getirdi. Yılmaz, bu başarıyı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları görmeseler bile Türkiye’nin risk primlerine ve CDS oranlarına bakıldığında piyasanın önemli bir kesiminin Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke kategorisine koymuş olduğuna dikkat çekti. Bu kararlarda Türkiye’nin de etkisi olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı, “Bizim geçmişte söz verip de yapmadığımız, uymadığımız birtakım tutarsızlıklarımız var. IMF anlaşmalarının son ikisi hariç hiçbirini sonlandırmamışız, Türkiye son 7-8 yıldır da yaptığı ile kredibilite biriktiriyor.” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’dan Satırbaşları

Türkiye’de karşılıksız çek ve tahsilatı geciken kredi azaldı. Şirket sayısı arttı. Bu da ekonominin iyileştiğinin işaretidir.

Türk Lirası aşırı değerlidir tartışmaları var. Ancak lira dolara göre son 2 yılda sadece yüzde 1 oranında değerlenmiş. Geçen yılın ortalaması da aynı. Kısa dönemlerde değişiklik olmuş o kadar.

Enflasyon paketinin yüzde 28’ini gıda oluşturuyor. Bundan arındırılmış çekirdek enflasyon yüzde 2,5 civarında. Bundan sonra enflasyon uzun süre sabit kalacaktır.

Sanayi üretim endeksi kriz öncesi seviyeye ulaştı. Ancak kapasite kullanım oranı yüzde 77. Toparlanması da uzun süre alacak. Zorunlu karşılıklarla ilgili olarak 21 Ocak’ta piyasadan 7,6 milyar lira çekilecek. Bunun etkilerini hep birlikte göreceğiz. Dünyada da siyasi olarak uygulanmasına karar verildi. Ekonomide ısınma görmüyoruz. Aldığımız kararları ileriye yönelik alıyoruz.

Türkiye, kamu borcunun milli gelire oranı en düşük ülkelerden birisi. Kriz öncesinde hanehalkı borçluluk oranı yüzde 12 iken bugün yüzde 16. Bu oran da dünya ortalamalarının altında.

İşsizlik bir ara yüzde 14’lere çıkmıştı. 3 çeyrekte 1 milyon yeni istihdam oluşturulup bu oran 2 puan düşürüldü. Amerika’da yüzde 9,6’dan yüzde 9,4’e düştü. Ancak orada 6 aydır iş bulamadığı için iş aramaktan vazgeçenlerin oranı yüzde 44-45 dolaylarında.

Kaynak: Zaman"‘Bankaların Kara Listeye Giren İsimleri Silmesi Doğru Değil’" ile benzer içerikler:

"‘Bankaların Kara Listeye Giren İsimleri Silmesi Doğru Değil’" hakkında 5 Yorum:

 1. umut yılmaz says:

  sicili bozulan esnafların çoğu durmuş yılmaz efendiden daha dürüsttür.bencillik yapmasın

 2. umut yılmaz says:

  bay durmuş yılmaz bencilin daniskasıdır.

 3. kemal Azaklı says:

  Merkez bankasının bankaların bazı müşterilerini kapsayacak bir sicil affı çikarmasını isterim.Saygılar

 4. tahsin çanci says:

  2005 /2007 yılları arasında akbank bağcılar şubesinden ihtiyaç kredisi +akxes kredi kartımdan rahatsızlığım nedeni ile hukuksal takibe alındım ancak 2009 02 19 tarihi itibari ile hiç bir borcum kalmamıştır ancak akbank yetkilileri kendi hukuk birolarında bu süreç içerisinde sakladıkları için kredi kullanmama mani olmaktadır devletin sildiği sicili banka nasıl saklar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum SAYGILARIMLA

 5. adem kara says:

  11 sene çek kullandım 2010senesinde çeklerim döndü ve odedim çek yasagına ugradım bankamdan çek alamadım ve hiç soruluyormu 10 sene bu bize hizmet etmiş biz bunun yenıden degerlendirelim diyen çıkmıyor var iken iyi yine var iken dönen çeklerimizi ödeyince kötümü oluyoruz da yasaklara ugruyoruz benim gibi bu durumda olan çok esnaf var bizlerde af dan yararlanmak isteriz yinede taktir büyüklerimizin saygılarımla

  "“‘Bankaların Kara Listeye Giren İsimleri Silmesi Doğru Değil’” hakkındaki yorumlarınızı, sorularınızı yazar mısınız?


‘Bankaların Kara Listeye Giren İsimleri Silmesi Doğru Değil’